Először is…az örökbefogadás szuper! Ha örökbefogadsz egy cicát, két életet mentesz – azét, aki befogadsz és azét, aki a helyére kerülhet.

Mostanában egyre gyakrabban fordul elő, hogy valaki ír nekünk, általában annyit, hogy „Helló, szeretném örökbefogadni a kis szürke macskát!” – itt nyilván a szürke behelyettesíthető bármilyen színnel, névvel stb., nem konkrét macskáról van szó, csak példaként szolgál.

Ekkor Nóri kér egy bemutatkozást, néhány támpontot is ad hozzá, hogy miket szeretnénk tudni…és akkor valaki vagy nyitott ezen kérdések megválaszolására, vagy nem.

Van, aki néhány kérdés után megunja, nem érti, miért kell ennyi mindent tudni, neki miért kell „bizonyítania” bármit is. Azért kell bizonyítania, mert állatvédőként a MI dolgunk, hogy a cica érdekeit képviseljük. Nem ismerjük egymást. Nálunk a cica családtag, a megérkezése első pillanatától. TE, örökbeadnád a családod bármely tagját egy vadidegennek? Ugye, hogy nem?

Van néhány alap kérdés, amire szeretnénk választ kapni, amire a válaszok alapján mi már nagyjából sejtjük, hogy érdemes-e személyes találkozást szervezni vagy sem. Mik ezek a kérdések? Mutatom és rögtön mondom is, hogy miért kérdezzük:

A cica saját célra lesz?

Nagyon fontos kérdés. Nem adunk örökbe senkinek, aki az anyukájának, barátnőjének, szomszédnak, akárkijének keres állatot. Azzal beszélgetünk, találkozunk, akihez az állat kerülni fog, akinél az életét fogja élni. Ha ez nem megvalósítható, mert mondjuk nehezen mozog az illető, akkor, hogy gondoskodik majd a cicáról? Mondok egy példát. Lassan 8 évesek a macskáim, az egyik pillesúlyú és ebből kifolyólag simán felmászik a függönyön egészen a dupla karnisig, majd ott nyivákol, beakad a lába stb. Volt már, hogy létrával kellett leszednem. Persze, azóta nincsen függöny.

Nem mondjuk, hogy kizáró ok pl. egy mozgáskorlátozott befogadó, mert a lakás a cica számára is akadálymentesíthető és ha a gazdi segítsége megoldja a cica körüli teendőket is, ha arra lenne szükség, akkor miért ne? De ne ajándékozzunk a 80+ éves nagymamánknak egy cicát, hogy ne legyen egyedül, ha magáról is alig tud gondoskodni, főleg, ha mondjuk a nagymama halála után nem kívánunk a cicáról gondoskodni.

Mindenre nyitottak vagyunk, DE beszélgetni szeretnénk róla – nyitottan, ŐSZINTÉN.

Kinti, benti vagy kinti-benti tartásra keresel cicát?

A Liopold Macskaélet Alapítvány kizárólag BENTI tartásra ad cicát. Ez alól az egyetlen kivétel, ha cicabiztos kertbe vagy kifutóba mehet ki a macska. Erről egy személyes találkozás (videóhívás) alkalmával szeretnénk is megbizonyosodni.

Arról, hogy a macskának hol jobb kint vagy bent, nem nyitunk vitát. Ha el tudod fogadni ezt a feltételt, akkor beszélgetünk tovább, ha nem, akkor nem egymást keressük, nem tőlünk fogsz örökbefogadni cicát.

Hol élsz?

Szülővel, házastárssal, saját vagy bérelt lakásban/házban? Ha többen éltek egy háztartásban, akkor fontos előre tisztázni, hogy az állattartással mindenki egyetért-e, mindenki tudja milyen feltételei vannak és hajlandók is ezekre a változásokra, kompromisszumokra.

Amennyiben bérelt ingatlanban élsz, fontos, hogy a főbérlő engedi-e háziállat (macska) tartását ill. az ingatlan cicabiztossá alakítását. Előfordult már, hogy olyan cicát kellett befogadjunk, aki albérletben lakott, a főbérlő nem tudott róla, egy véletlen folyamán derült ki számára. Ultimátumot adott a bérlőnek, hogy vagy kiköltöznek vagy a macskát viszik el. Előzzük meg a bajt és egyeztessünk a főbérlővel! Cicáink MINDIG vannak, akik örökbefogadásra várnak, így nem gond, az sem, ha eltart néhány hónapig, míg esetleg új albérletet keresel/találsz. A várakozás az örökbefogadás része. Megerősít abban, hogy valóban akarod-e, vállalod-e. Ha képes vagy hónapokat áldozni a vágyott bársonytalpú családtag miatt a bérlemény váltásra, valószínűleg jól átfontolt döntést hoztál.

Mivel foglalkozol?

Ez a kérdés csak annnyiban érdekes számunkra, hogy gondold át, mennyi időt töltesz távol otthonról. Ha sokat, érdemes elgondolkodni, hogy ne egyedüli cicád legyen, mert ketten jobban elvannak. Az is kiderül így, hogy megfelelő-e a cica számodra, ha sokat utazol. Van-e, aki gondját viselje, amíg Te nem vagy otthon? Ma már létezik cica-szitter szolgáltatás, ha nincs olyan rokon, barát vagy megbízható szomszéd, aki gondoskodik a cicáidról, ha távol vagy, de nem olcsó. Jó, ha tudod, hogy a cicák ragaszkodnak a megszokott helyhez, stresszforrás számukra, ha a távolléted alatt máshova kell költözniük. Így mindenképp olyan megoldásban gondolkozz, ahol a cicához jönnek és nem fordítva.

Van-e/Volt-e háziállatod?

Ha van háziállatod, akkor tudnunk kell róla, hogy van-e egészségügyi könyve, azaz rendszeresen jár-e orvoshoz, kötelező oltásait megkapta-e (pl. kutya veszettség elleni oltása). Ha cicád van, az ivaros vagy ivartalan, van-e FIV/FeLV tesztje, milyen nemű, milyen a jelleme stb. Ez abban is segít nekünk, hogy – a cicák ismeretén alapuló – ajánlásunkkal könnyebbé tegyük a beszoktatást. Fontos megemlíteni, hogy a beszoktatás lehet néhány nap, de akár hetek, hónapok hosszú sora is. Erre fel kell készülni. Ritkán van olyan, hogy egy cica valóban képtelen elfogadja egy másik cica társaságát, de előfordul. A türelem itt fontos tényező. Mivel nálunk a cicák mind népes cicatársaságban szocializálódtak, pontosan tudjuk melyik cica szereti és melyik nem a társas együttlétet. Kérünk, hallgass meg minket – ha ajánlást teszünk, azt a TE és a CICÁK érdekében tesszük, szívvel-lélekkel!

Milyen a lakás cicabiztonsági szempontból?

Hanyadikon laksz, van-e az ablakokon cicarács, az ajtó nyitásnál a „zsilipezés” megoldható-e stb. Alapvetően, ha a cica megszokta a lakhelyét, nem szoktak „kiszökni”, de hiába az ivartalanítás, tapasztalatból tudjuk, hogy tavasszal, a hormonokkal teli levegőt, a természet ébredni vágyását bizony a cicák is megérzik, ilyenkor nagyon kell figyelni rájuk ki-bejáráskor.

A legtapasztaltabb állattartóval is előfordulhat, hogy kiszökik a cicája és abból komoly baj is adódhat. Adj a megelőzésre, mert megéri ill. nálunk feltétele is az örökbefogadásnak.

El tudsz jönni egy személyes találkozásra?

A cica és a saját szempontunkból is fontos, hogy találkozzunk, találkozzatok. Előfordul, hogy valaki konkrét elképzeléssel jön hozzánk, mert megtetszett neki egy cica az oldalunkon, a bemutatkozásából vagy egy fotóról/videóról. Aztán eljön hozzánk és egy másik cica ejti rabul a szívét. Mi is szeretjük látni, hogy a cica hogyan viszonyul leendő gazdijához és a gazdi reakcióit is a cica közeledését illetően. Nálunk a cica családtag, így nem mindegy hova kerül. Ezért fenntartjuk a jogot, hogy bármelyik örökbefogadási igényre nemet mondjunk.

Természetesen, ha beleszerettél egy cicába, akkor távolról is megoldjuk az ismerkedést, legalábbis ami Nórit és a gazdit illeti, mert egy telefon- és/vagy videóhíváson keresztül is megoldható. DE a cicának a hosszú utazás stressz, így mindig azt javasoljuk, hogy lehetőleg a lakóhelyedhez közeli menhelyről fogadj örökbe.

Problémát okoz, hogy 1-3 havonta hírt adj az örökbefogadott cicáról?

Nem kérünk hosszú levelet vagy millió képet, de érdekel minket a cica sorsa, hogy van, jól érzi-e magát stb. Az első hetekben gyakrabban, néhány hét után pár havonta kérünk egy bejelentkezést. Ez lehet egy fotó messenger-en, de ha szívesen írnál róla bővebben, e-mailt is örömmel olvasunk (info@liopold.hu).

Kérdésed van? Írj nekünk e-mailben vagy közösségi oldalainkon! Amennyiben pénzzel is támogatnád munkánk, azt az alábbi PayPal linken keresztül teheted meg. 

Köszönjük szépen!